Tringan tilinpäätös -23 vahvistettiin kevätkokouksessa

Tringan sääntömääräinen kevätkokous ja huhtikuun lintuilta pidettiin Tieteiden talolla Helsingissä torstaina 4. huhtikuuta. Sääntömääräiseen kevätkokoukseen osallistui noin 25 tringalaista, ja sen jälkeen pidettyyn lintuiltaan saapui yleisöä noin puolet lisää. Sääntömääräisen kokouksen puheenjohtajaksi valittiin Pertti Uusivuori ja sihteeriksi Sanna Mäkeläinen.
Yhdistyksen puheenjohtaja Aleksi Mikola esitteli vuoden 2023 vuosikertomuksen ja toiminnanjohtaja Johannes Silvonen tuloslaskelman ja taseen. Kevätkokous vahvisti vuoden 2023 tilinpäätöksen ja myönsi hallitukselle vastuuvapauden.

Kevätkokousta johtaa Pertti Uusivuori, yhdistyksen toiminnanjohtaja Johannes Silvonen esittelee vuoden -23 tuloslaskelmaa. Kuva: Aleksi Mikola.

Sääntömääräisten asioiden jälkeen kuultiin ilmatieteenlaitoksen tutkija Nadja Weisshauptin ajankohtainen esitelmä siitä, miten lintujen muuttoa voidaan säätutkien avulla selvittää ja mitä säätutkat kertovat lintujen muutosta. Esitelmän lopuksi nähtiin mm. tuoreita säätutkakuvia pikkulintujen yöllisestä pakomuutosta pääkaupunkiseudulta kohti etelää ja takatalvea pakoon.

Lintuillan yleisö seuraa Nadja Weisshauptin esitelmää säätutkien käytöstä lintujen muuton seurannassa. Kuva: Aleksi Mikola.

Kiitos kaikille kevätkokoukseen osallistuneille ja lintuillan yleisölle sekä esiintyjälle! Kevätkauden viimeinen lintuilta pidetään torstaina 2.5. Tieteiden talossa klo 18, jolloin vietetään Porkkalan lintuviikkoa ja kuullaan Heikki Lokin esitelmä ”Sommarn – pysyvää on muutos”.

150 150 adminTringa
Kirjoita jotakin