Terveisiä Tringan syyskokouksesta

Tringan sääntömääräinen syyskokous pidettiin marraskuun lintuillan yhteydessä torstaina 9. marraskuuta Tieteiden talossa Helsingissä. Syyskokoukseen saapui noin 50 tringalaista päättämään yhdistyksen tulevan 51. toimintavuoden suunnitelmista.

Yhdistyksen puheenjohtaja Aleksi Mikola avasi kokouksen. Syyskokouksen puheenjohtajaksi valittiin Pertti Uusivuori, sihteeriksi Sanna Mäkeläinen ja pöytäkirjantarkastajiksi Eeva-Liisa Korpela sekä Markku Mikkola-Roos. Hallituksen esityksen tulevan vuoden toimintasuunnitelmaksi esitteli hallituksen puheenjohtaja Aleksi Mikola ja talousarvion vuodelle 2024 toiminnanjohtaja Johannes Silvonen. Syyskokous vahvisti toimintasuunnitelma sekä talousarvion.

Varsinaista jäsenmaksua sekä opiskelijajäsenmaksua päätettiin korottaa hallituksen esityksen mukaisesti eurolla, joten varsinaisen jäsenen jäsenmaksu nousee ensi vuonna 41 euroon ja opiskelijan jäsenmaksu 22 euroon. Perhejäsenen jäsenmaksu pysyy ennallaan. Lehden tilausmaksuksi ei-jäsenille päätettiin 44 euroa/vuosi.

Syyskokouksen hyväksymän toimintasuunnitelman mukaan Tringa viettää tulevana vuonna 50-vuotisjuhliaan ja kehittää edelleen vaikuttavuuttaan. Ensi vuodelle on luvassa retkiä, kursseja ja muita tapahtumia kuluvan vuoden tapaan runsaasti. Yhdistyksen toiminnan kehittämisen erityisiä painopisteitä ovat vapaaehtoisten aktiivijäsenten määrän kasvattaminen sekä viestinnän kehittäminen. Vuosijuhlia vietetään heti tammikuussa ja tasavuosia juhlistetaan myös vuoden loppupuolella BirdLife Suomen edustajiston syyskokouksen yhteydessä, joka järjestetään marraskuussa Tringan alueella. Juhlavuoden muusta ohjelmasta tiedotetaan vuoden alussa. Tutustu ensi vuoden suunnitelmiin tarkemmin: tringa.fi/dokumentit/.

Erovuorossa ollut Tringan puheenjohtaja Aleksi Mikola valittiin kahden vuoden jatkokaudelle. Hallituksen jäsenistä Joonatan Toivanen käytti erovuoroaan ja tilalle syyskokous valitsi Olli Keskikallion. Erovuorossa niin ikään olleet Sanna Mäkeläinen ja Ossi Tahvonen valittiin jatkamaan hallituksessa seuraavat kaksi vuotta. Toiminnantarkastajana jatkaa Jaakko Asplund (varalla Juhani Timonen) sekä tilintarkastajana HT Jarmo Tähtinen (varalla HT Noora Kerbs).

Syyskokous nimesi Tringan edustajat BirdLife Suomen edustajistoon kaudelle 2024–2025. Tehtävässä valittiin jatkamaan Margus Ellermaa, Jukka Hintikka, Aleksi Mikola, Taavi Sulander, Ossi Tahvonen, Pertti Uusivuori, Erkki Virolainen sekä Kaisa Välimäki. Uusiksi edustajiksi valittiin Olli Keskikallio sekä Nico Niemenmaa.

Sääntömääräisten asioiden jälkeen kuultiin William Velmalan mielenkiintoinen retkikertomus ”Lintuasematunnelmia Mongoliasta”.

Syyskokouksen yleisö seuraa William Velmalan retkikertomusta Mongolian retkestä. Kuva: Aleksi Mikola.

Tringa kiittää syyskokoukseen osallistuneita, toimihenkilötehtävistä luopuvia sekä syyskokouksen puheenjohtajaa ja toivottaa menestystä uusiin tehtäviin valituille!

150 150 Johannes Silvonen
Kirjoita jotakin