Aapo Salmela aloittaa Tringan suojelusihteerinä

Tringan uudeksi suojelusihteeriksi on valittu Aapo Salmela. Aapo on tringalaisille tuttu ainakin retki- ja tornioppaana. Yhdistyksen omien retkien lisäksi hän on opastanut aktiivisesti erilaisissa tapahtumissa ja tilausretkillä ja osallistunut erilaisiin laskentoihin ja kartoitusprojekteihin Tringan alueella.
Aapo on papereita vaille valmis maisteri Helsingin yliopistosta, jossa hän on opiskellut biologiaa ja ympäristötieteitä. Hän on työskennellyt monipuolisesti erilaisissa tutkimusta avustavissa tehtävissä mm. perhosten ja pönttölintujen parissa. Erilaisia linnustokartoituksia ja laskentoja hän on tehnyt aktiivisesti ympäri Suomen.
Uusien työtehtävien pariin siirtyvä edellinen suojelusihteeri Kalle Meller perehdyttää Aapon työtehtäviinsä ja jatkaa ansiokasta työtään Uudenmaan linnuston puolesta Tringan suojelutoimikunnassa. Kalle teki pestinsä aikana hienoa työtä yhdistyksen suojelutoiminnan eteen, mistä Tringan puolesta lämpimät kiitokset!

Kuva: Tuomas Lahti

150 150 adminTringa
Kirjoita jotakin