Syyskokous tänään 7.11.

torstai 07 marraskuu 2013, 18:00 – 20:00

Marraskuun kuukausikokous ja sääntömääräinen syyskokous Tieteiden talolla (Kirkkokatu 6) klo 18:00.
 

Kokouksessa käsitellään yhdistyksen syyskokousasiat, mm. hyväksytään yhdistyksen toimintasuunnitelma ja budjetti tulevalle vuodelle, sekä valitaan hallituksen jäsenet ja BirdLife edustajisto.

Kokouksen jälkeen vuorossa on Kalle Mellerin ja Aki Aintilan esitys ”Yli miljoonan petolinnun Batumi”

Joka syksy yli miljoona petolintua muuttaa Georgian Batumin kautta kohti eteläisiä talvehtimisalueita. Kuinka paljon niitä on, mistä ne tulevat, miksi niitä näkyy juuri Batumissa, muuttuvatko niiden määrät, vaikuttaako suuri paikallinen metsästyspaine niiden määriin, miten sääolot vaikuttavat muuton voimakkuuteen – muun muassa näihin kysymyksiin Batumi Raptor Count, kuusi vuotta käynnissä ollut, kansvainvälisin vapaaehtoisvoimin toteutettu muutonseuranta- ja tutkimusprojekti on etsinyt vastauksia. Aki Aintila ja Kalle Meller kertovat kokemuksistaan ja näyttävät kuvia kahdelta viime syksyltä.

150 150 adminTringa
Kirjoita jotakin