Loading Events

Iso Huopalahden retki

6.9. @ 09:00

Retkellä tarkkaillaan niin Iso Huopalahden vesilintuja ja kahlaajia kuin ympäristön pikkulintujakin. Monipuolinen syysretki parhaaseen aikaan. Retki sopii erityisen hyvin kaikkien varpuslinturyhmien äänten opiskelusta kiinnostuneille. Puskista etsitään hyönteissyöjiä eli hysyjä – opiskelemme mm. pajulinnun ja tiltaltin erottamista toisistaan. Hyvällä tuurilla pikkusieppokin löytyy. Lisäksi kuunnellaan syystaivaan muuttajia; metsäkirvisen ja keltavästäräkin äänet tulevat tutuiksi ja lapinkirvisenkin mahdollisuudet ovat erinomaiset. Retki päättyy 12.30 mennessä petostaijiin (muuton seurantaa) mäellä, halukkaat voivat lähteä aikaisemminkin.

Katso retkitiedot tapahtumakalenterista vielä retkeä edeltävänä iltana mahdollisten viime hetken muutosten varalta. Lue lisää Tringan retkistä:

Tringan retket: tietoja ja ohjeita

Kenelle: Retki on vain Tringan jäsenille, enintään 16 osallistujaa.

Retkimaksu: 15 €. Retkimaksu sisältää opastuksen ja tapaturmavakuutuksen retken ajan.

Oppaana: Jaakko Aarniala

Retken lähtö klo 9 Vermon raviradan parkkipaikka, Valjakkotien länsipää.

Lähtöpaikka kartalla

Retken päättyminen viimeistään klo 12.30

Ilmoittautuminen alkaen  9.8. klo 9, viimeistään 3.9. seuraavan linkin kautta:

Ilmoittautuminen Iso Huopalahden retkelle

Peruthan ilmoittautumisesi ellet pääsekään retkelle.

Enintään 15 € retkimaksuja ei palauteta. Yli 15 € retkimaksusta palautetaan 15 € ylittävä osuus kun peruminen tapahtuu viimeistään viimeisenä ilmoittautumispäivänä. Mikäli retki perutaan Tringan taholta, retkimaksu palautetaan.

Tiedustelut, ilmoittautumisen peruminen: opastuksetÄTtringa.fi

Voit antaa retkestä palautetta: retkipalautelomake. Palautteista on hyötyä Tringan tulevien tapahtumien suunnittelussa.

Details

  • Date: 6.9.
  • Time:
    09:00
  • Event Category: