Tammikuun retkikuulumisia

Tringan retkivuosi käynnistyi viime viikonloppuna ja tästedes Tringan retkiä löytyy retkikalenterista jokseenkin jokaiselle alkaneen vuoden viikolle heinäkuuta ja joulukuuta lukuun ottamatta. Kiihkeimpään lintuaikaan loppukeväästä retkiä ja opastuksia on tulossa lähes päivittäin.

Viime vuoden tammikuussa katseltiin Salon-Lohjan retkellä koskikaraa. Kuva Aleksi Mikola.

Ilmoittautumiset retkille on viime vuoden tapaan porrastettu. Uusia retkiä aukeaa varattavaksi kerran kuussa. Maaliskuun kävelyretkille voi alkaa varata paikkoja sunnuntaina 1.2. klo 9. Samaan aikaan aukeaa ilmoittautuminen toukokuun kolmipäiväiselle arktikaretkelle Virolahdelle. Jo varattavissa oleville toukokuun meriretkelle purjelaiva Svanhildilla ja kesäkuun valokuvausretkelle Lappiin on vielä tilaa.

Muutama vapaa paikka on myös 15.2. Helsingin edustan meriretkelle… (Kuva meriretkeltä helmikuusta -25, kuvaaja Tommi Korhonen)
…jolla hyvällä onnella saatetaan nähdä merisirrejä. (Kuva helmikuulta -25, Jyrki Kaila)

Näin vuoden alussa kannattaa lukea hyödyllisiä ohjeita ja vinkkejä retkille valmistautumisesta: näitä ja vastauksia usein kysyttyihin retkikysymyksiin löytyy Tringan verkkosivuilta täältä:

Tringa järjestää tänäkin vuonna myös aloitteleville lintuharrastajille suunnattuja retkiä. Osallistumalla näille pääsee hyvää vauhtiin lintuharrastuksessa ja tutustuu Tringaan ja tringalaisiin. Alli-retket alkavat maaliskuussa. Tervetuloa mukaan näille ja kaikille muillekin Tringan retkille!

Alli-retkillä eli aloittelevan lintuharrastajan retkillä ei useinkaan nähdä lintumaailman alleja. Kuvan allit näkyivät Tringan meriretkellä helmikuussa -25. Allit kuvasi Tommi Korhonen

Kaksi vinkkiä tähän loppuun:

Vinkki 1: BirdLifen suositun Tunnista 100 lajia -haasteen ruksilomakkeesta löytyy Tringan alueelle alkuperäisestä lomakkeesta muokattu versio (kuukkeli korvattu punajalkaviklolla yms.) täältä:

https://tringa.fi/wp-content/uploads/2025/03/100lajia_tringa.pdf

Vinkki 2: Ensi lokakuulle, 15.-18.10., on valmisteilla monen tringalaisen toivoma nelipäiväinen Viron retki. Retkitiedot ilmestyvät tapahtumakalenteriin helmikuun puoliväliin mennessä. Ilmoittautuminen Viron retkelle alkaa 1.3.

150 150 Jaana Sarvala
Kirjoita jotakin