Vuosaarenhuipun retki
21.3.2026 @ 10:00 - 12:30
Vuosaarenhuipun aamupäiväretkellä seurataan lintujen kevätmuuttoa. Sää- ja lintujen muuttotilanteesta riippuen ollaan joko enemmän paikallaan taivaalle tähyten (pukeudu lämpimästi!) tai kierretään mäen maastossa. Kulkuväylät ovat helppokulkuisia mutta reitillä on paikoin jyrkkiäkin ylä- ja alamäkiä. Kävelyä retkellä kertyy 3-4 km.
Retkelle tulee ilmoittautua (ks. alempana).
Katso retkitiedot tapahtumakalenterista vielä retkeä edeltävänä iltana mahdollisten viime hetken muutosten varalta.
Lue myös yleiset retkiohjeet:
Kenelle: Retki on vain Tringan jäsenille, enintään 20 osallistujaa
Retkimaksu: 15 €. Retkimaksu sisältää opastuksen ja tapaturmavakuutuksen retken ajan.
Oppaana: Mikko Salonen
Retken lähtö: Klo 10, Vuosaarenhuipun pysäköintialue Satamakaaren ja Niinisaarentien kulmassa.
Retken päättyminen: Noin klo 12.30
Ilmoittautuminen ja retkimaksu: Alkaen 1.2. klo 9, viimeistään 17.3. seuraavan linkin kautta:
https://tringa.tapahtumiin.fi/fi/events/e/vuosaarenhuipun-retki/69456f03878ae84d058b456c
Ilmoittautumisen peruminen: Lähetä peruutuksesta sähköposti: opastuksetÄTtringa.fi. Enintään 15 € retkimaksuja ei palauteta.
Tiedustelut: opastuksetÄTtringa.fi
Voit antaa retkestä palautetta oheisen lomakkeen kautta: retkipalautelomake. Palautteista on paljon hyötyä tulevien tapahtumien suunnittelussa.
