Raportti elokuisilta Viikin Lintumessuilta

Lauantaina 16. elokuuta 2025 jo kahdeksatta kertaa järjestetyt BirdLife Suomen lintumessut saivat jälleen lintuharrastajat ja linnuista kiinnostuneet suuntaamaan Helsingin Viikkiin. Epävakainen ja tuulinen sää ei osallistujia tuntunut juurikaan haittaavan, yleisöä saapui messuille mukavasti ja tunnelma oli viileästä säästä huolimatta lämminhenkinen. Tapahtuman tarjonta oli edellisvuosien tapaan monipuolinen: kuvaesityksiä, esitelmiä, opastettuja retkiä ja iso joukko erilaisia näytteilleasettajia.

Yleisö seuraa lintumessujen ulkolavan ohjelmaa © Laura Konttinen

Tringa vastasi lintumessujen opastetuista retkistä, joita järjestettiin päivän aikana kaikkiaan yksitoista. Aamun ensimmäiset kaksi pidempää retkeä starttasivat jo ennen messujen alkamista ja suuntasivat kohti Vanhankaupunginlahden rantaa. Messujen aikana järjestettiin tuttuun tapaan lyhyempiä lintukävelyitä Viikin pelloille. Osalla päivän lintukävelyistä oli erityinen teema: yksi retkistä oli suunnattu lapsille ja lapsiperheille, yksi lintukuvauksesta kiinnostuneille, yhdellä retkistä päästiin seuraamaan uuttukyyhkyjen rengastusta Eero Haapasen johdolla ja yhdellä retkellä oli mukana fysioterapeutti Anna Roni, joka antoi retken osallistujille ohjeita lintuharrastajan kehonhuoltoon. Retkille osallistui kaikkiaan 186 retkeläistä. Monipuolisen retkiohjelman oli koonnut Tringan retkikoordinaattori Jaana Sarvala. Lasten retkestä vastasi Tringan juv-toimikunta.

Lintukävelyn osallistujia ja kierroksen opas Juha Ojala lähdössä kohti Viikin peltoja © Jaana Sarvala

Tringa esitteli toimintaansa omalla messupisteellään, jossa oli jaossa Tringan jäsenesitteitä ja jäsenlehden näytenumeroita sekä muuta materiaalia. Tringan messupisteellä oli myynnissä uusia jäsentuotteita – uusia t-paitoja sekä retkimukeja. Jäsentuotteet tekivät kauppansa ja Tringan messupisteellä riitti väkeä tasaisesti päivän mittaan – niin vanhoja jäseniä kuin myös uusia jäsenyydestä kiinnostuneita kävi jututtumassa ständillä päivystäneitä tringalaisia. Lämmin kiitos lintumessujen järjestelyistä vastanneille, tapahtuman vapaaehtoisille sekä kaikille lintumessujen kävijöille!

Tringan messupisteellä kävi mukavasti väkeä pitkin päivää © Laura Konttinen
Uusia jäsentuotteita myynnissä Tringan messupöydällä © Laura Konttinen
150 150 adminTringa
Kirjoita jotakin