Jarmo Koistisen laatima lintujen muuttosääennuste Uudellemaalle:
Kevätmuuton aikaisen alun aikana ovat vallinneet erinomaiset myötätuulisäät ja lumi hävisi Lounais-Suomesta. Niinpä muutto on hiljalleen edistynyt ja runsastuu loppuviikon aikana lisää, kun keskimäärin läntinen-lounainen harvinaisen lämmin ilmavirtaus vallitsee. Ajoittain kyllä lyhytaikaiset alapilvialueet tai sumu keskeyttävät muuttoa. Nyt voi alkaa kerääntyä pieniä hanhiparvia pelloille, vaikka ei ole tulvia juuri ollenkaan. Kauniina perjantaina hiirihaukat ja merikotkat muuttavat, jopa muutamat ensimmäiset kurjet. Kannattaa muistaa, että lintujen sisäinen kalenteri kuitenkin estää isojen muuttojen liian aikaisen alkamisen, koska voi tulla ihan takatalvisia säitä kuten viime keväänä monta kertaa vielä huhtikuussa.
To: Kohtalaista, merellä navakkaa WSW-tuulta, vaihtelevaa alapilvisyyttä ja poutaa. Sisämaassa jopa +8 astetta iltapäivällä. Hyvä muuttosää. Voimakas tuuli hajottaa rannikon jäätä.
Pe: Enimmäkseen heikkoa-kohtalaista, lounaan-etelänpuoleista tuulta. Muuten jokseenkin selkeää ja erinomainen muuttosää, mutta iltapäivästä alkaen laajan merisumun leviämiselle lounaasta iso mahdollisuus. Lämpötila sisämaassa noin 10 astetta. Ennen mahdollista sumua hyvää petolintusäätä; jopa isohaarahaukka voisi näyttäytyä.
La: Aamupuolella voi olla sumua tai matalaa alapilveä, mutta muuten kohtalaista lounais-länsituulta, pilvisyys vaihtelee, mutta sateen mahdollisuus pieni; lämpötila laskee vähän. Muuttosää ihan hyvä paitsi sumussa.
Jatkoarvio: Sunnuntai on todennäköisesti vielä aika hyvä, ainakin lämmin ja poutainen, mutta viimeistään maanantain-tiistain tienoilla tulee pohjoinen kylmänpurkaus, joka lamauttaa muuton. Myös kunnon lumisade on mahdollinen.