Muuttosääennuste Uudellemaalle 22.2.2025

Jarmo Koistisen laatima lintujen muuttosääennuste Tringan alueelle:

Suursäätila muuttui: kylmä talvinen ilmamassa väistyi Kaakkois-Eurooppaan ja tilalle tuli lauha lounaan-etelänpuoleinen virtaus, joka jatkuu alkuviikon, mutta heikkenee loppuviikolla. 

Etelä-Ruotsissa, Länsi-Baltiassa ja Lounais-Suomessa lunta on vain ohuelti tai paikoin. Vähitellen se sulaa ja pälvet kasvavat. Sen myötä ensimmäisiä muuttolintuja (mm. variksia, kottaraisia, kiuruja ja töyhtöhyyppiä) voi saapua ensi viikolla pelloille ja pientareille. Myös merellä jäätä on vain sisäsaaristossa, minkä ansiosta vesilintujakin voi tulla sulapaikkoihin pienin määrin (mm. telkkiä, alleja, isokoskeloita ja sinisorsia).

Tässä vaiheessa kevättä uudet aivan talviset jaksot ovat vielä mahdollisia, mutta tällä hetkellä ei 10 vrk:n ennusteissa ole merkkejä sellaisesta.

150 150 adminTringa
Kirjoita jotakin